Index vplyvu Ján Počiatek - Index vplyvu v politike

Ján Počiatek
 
 

Počiatek prehovoril o nahrávke s Trnkom. Tvrdí, že o korupcii dôkazy nemal

Bývalý minister financií Ján Počiatek reagoval na zverejnenú nahrávku, na ktorej komunikuje s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Ján Počiatek aktuálne...

Poradie: 11Index vplyvu:
Týždenný vplyv
PoradieIndexTrend
-0Vplyv / význam zostáva nezmenený
Mesačný vplyv
PoradieIndexTrend
10.7Vplyv / význam rastie
Ročný vplyv
PoradieIndexTrend
10.7Vplyv / význam zostáva nezmenený
 

Ako Ján Počiatek vplýva na nás posledný mesiac

Ako Ján Počiatek vplýva na nás posledný rok

Články, kde sa vyskytuje Ján Počiatek v poslednej dobe

 

3. decembra 2019

Počiatek prehovoril o nahrávke s Trnkom. Tvrdí, že o...

Zdroj Slovensko z dňa 3. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

Bývalý minister financií Ján Počiatek reagoval na zverejnenú nahrávku, na ktorej komunikuje s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Počiatek priznal pravosť nahrávky s Trnkom. Vraj riešili len...

Zdroj TREND.sk - všetky weby z dňa 3. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

Kočnerov trezor vydal ďalšiu explozívnu nahrávku. Ján Počiatek na nej rieši s Dobroslavom Trnkom spôsob, ako mediálne zvládnuť kauzu Tipos vs. Lemikon za viac ako 66 miliónov eur. Ich rozhovor v kancelárii generálneho prokurátora je plný vulgarizmov a obaja sa veselo zabávajú aj na slovách o korupcii, ktorej sa mal dopustiť Ján Slota pri kauze emisie. Nahrávka je pravdepodobne z januára 2009. TREND získal vyjadrenie J. Počiatka, ktorý autenticitu videa nepopiera.

Počiatek si sype popol na hlavu: Pravosť videa s Trnkom...

Zdroj Topky z dňa 3. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

BRATISLAVA - Bývalý minister financií za Smer-SD Ján Počiatek nepoprel pravosť videa, na ktorom rieši s Dobroslavom Trnkom, ako mediálne zvládnuť kauzu Tipos vs. Lemikon za viac ako 66 miliónov eur. Napísal to portál týždenníka Trend s odvolaním sa na Počiatkovo písomné vyjadrenie.

Kauza Tipos a Lemikon bolo zlyhanie ministra Počiatka,...

Zdroj Topky z dňa 3. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

BRATISLAVA - Kroky bývalého ministra financií Jána Počiatka vo veci súdneho sporu národnej lotériovej spoločnosti Tipos s vtedy cyperskou schránkou Lemikon sú kauzou Jána Počiatka. Tvrdí to súčasný šéf rezortu financií Ladislav Kamenický v reakcii na zverejnené videá, kde si Počiatek u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vybavuje „marketing“ po vyplatení miliónov eur na účet cyperskej spoločnosti.

Hľadá sa obraz! Z generálnej prokuratúry zmizlo dielo za...

Zdroj Topky z dňa 3. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

BRATISLAVA - Nahrávka, na ktorej je zachytený bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka s exministrom financií Jánom Počiatkom, ukazuje nielen najväčšie kauzy prvej vlády Roberta Fica, ale aj umelecké cítenie bývalého šéfa prokuratúry.

1. decembra 2019

Pellegrini má byť nahratý. Matovič hovorí o kupovaní...

Zdroj TREND.sk - všetky weby z dňa 1. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár priznal, že ho zverejnené video s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD) zaskočilo, a to hlavne komunikáciou a formou. „Ak sa ukáže, že niečo z tejto nahrávky bolo protizákonné, je potrebné, aby sa konalo,“ uviedol v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej diskutoval s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

Bugár o nahrávke Trnku s Počiatkom: Nemali by byť vonku na...

Zdroj Slovensko z dňa 1. 12. 2019  •  Ján Počiatek  •  0

Šéf Mosta Béla Bugár a poslanec SaS Martin Klus reagovali na nahrávku bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a exministra financií Jána Počiatka.

8. júna 2018

PROKURÁTORA VASIĽA ŠPIRKA DISCIPLINÁRNA KOMISIA NEPOTRESTALA

Zdroj 24hod.sk z dňa 8. 6. 2018  •  Ján Počiatek  •  5

Disciplinárne pojednávanie s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľom Špirkom za aprílové vystúpenie pred novinármi, kde Špirko hovoril o podozreniach voči Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi na Krajskej ...

28. apríla 2018

Programová ponuka Gemersko-malohontského múzea na máj 2018

Zdroj Spravodajstvo z horného a stredného Gemera z dňa 28. 4. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

V sobotu 19. mája 2018 sa všetci môžu tešiť na nočnú prehliadku priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882). Už po štrnásty krát budú brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote otvorené do neskorých nočných hodín a to v rámci európsky známeho podujatia Noc múzeí a galérií. Kým príde dlho očakávaná noc, všetkých pozývame na vernisáž výstavy „Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu“ v piatok 4. mája o 12.30 hod. a „Spomienka muránskej kameniny“ v utorok 15. mája 2018 o 15.00 hod. Predmetom mesiaca bude monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 zahájilo turistickú sezónu, v rámci ktorej návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00.
 
Počas májových dní ponúkame návštevníkom štyri obsahovo atraktívne a zaujímavé výstavy. 
Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer (*1980) k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s  výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Jeho tvorbu si môžete pozrieť v rámci výstavy Roland Neupauer – Nesúvislosti, ktorá potrvá do 31. mája 2018.
Počítače, notebooky, tablety či smartfóny sú každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Výstava Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET, ktorá ponúka jedinečnú možnosť oboznámiť sa s „pravekom“ osobných počítačov a spoznať tak počiatky „digitálneho veku“, ktorý je pre nás už úplne samozrejmý. Prezentovaných je viac ako 30 ks výpočtovej techniky s príslušenstvom používanej predovšetkým na území Československa v období rokov 1982 až 1993 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota.  Vystavené sú počítače od výrobcov ako Aple, Atari, Sharp, ako aj  legendárny Commodore 64 z roku 1982, ktorý sa na území bývalého Československa predával za sumu 10 000 Kčs. Práve tento počítač môžeme označiť ako prelomovým modelom z hľadiska informatizácie ľudstva, pretože po celom svete sa ho predalo viac ako 20 miliónov  kusov. Na výstave je prezentovaná aj československá produkcia. Vystavené sú počítače rady PMD 85 (Piešťanský mikropočítač displejový), ktorého kompletizácia prebiehala aj v Rimavskej Sobote, počítače rady Didaktik produkované vo výrobnom družstve Didaktik Skalica alebo počítače radu SMEP Tesla PP 01 a 06. Výstava potrvá do 30. júna 2018.
4. mája 2018 o 12.30 hod., pri príležitosti Dní mesta Rimavská Sobota, sa uskutoční vernisáž výstavy Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu. Výstava je venovaná pamiatke slovenského učiteľa, vojaka a bojovníka FFI, rodáka z Klenovca, Karolovi Pajerovi (1919 – 1944). Karol Pajer po porážke Francúzska nacistickým Nemeckom pomohol zachrániť stovky detí z rôznych častí Európy pred ich deportáciou a padol ako partizán v boji za slobodu Francúzska a Slovenska proti presile vojsk nemeckých okupantov a francúzskej kolaborantskej vlády v priestore Mont-Mouchet pri mestečku Pinols. Výstava potrvá do 31. augusta 2018.
15. mája 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Spomienka muránskej kameniny, ktorá predstaví 240 muránskych  výrobkov a je výsledkom výskumnej úlohy historičky Baníckeho múzea v Rožňave – Mgr. Sylvii Holečkovej. Výstava prezentuje vzácne výrobky manufaktúry na výrobu kameniny v Muráni, ktorá bola založená v roku 1823 Koháryovcami a ktorej majiteľmi sa neskôr stali aj Coburgovci. Manufaktúra vyrábala v prvých rokoch v réžii panstva, v rokoch 1826 – 1840 dávali majitelia manufaktúru do prenájmu. V rokoch 1841 – 1859 viedli podnik vo vlastnej réžii Coburgovci. V roku 1860 bol opäť obnovený systém prenájmu manufaktúry. Po roku 1890 prevzala manufaktúru Prvá uhorská účastinárska spoločnosť spojených sklární so sídlom v Budapešti. Jedným z posledných nájomcov manufaktúry bol v rokoch 1895 – 1903 Jozef Mayer. Po roku 1903 sa činnosť manufaktúry spája s menom Alexandra Totisa  a od roku 1907 s menom Juliusa Ignatha. Svoju činnosť manufaktúra ukončila pravdepodobne v roku 1910. Výstava potrvá do 2. septembra 2018.
Predmetom mesiaca máj bude monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907. Monografia baníctva zákonne spojených žúp Gemer a Malohont vyšla ako 1. časť Monografie baníctva a hutníctva žúp Gemer a Borsod. Knihu vydal Oblastný výbor Borsod-Gemer Štátneho maďarského baníckeho a hutníckeho spolku. Z poverenia vydavateľa monografiu zostavil banský inžinier Gusztáv Eisele, tajomník vydavateľa. Vytlačená bola v Banskej Štiavnici v roku 1907 a písaná je v maďarskom jazyku. Monografia sa venuje dejinám a súčasnosti baníctva v regióne Gemer-Malohont, taktiež baníctvu vo vzťahu k zemepisu, vodohospodárstvu, mineralógii, doprave, ďalej baníckemu inžinierstvu a právu. Text monografie je priebežne doplnený 74 čierno-bielymi fotografiami. Prílohou knihy je osobitne vytlačený a zviazaný súbor 48 technických banských výkresov. Monografia je venovaná in memoriam grófovi Jurajovi Andrášimu (Andrássy György 1797 - 1872) z Krásnej Hôrky.
19. mája 2018 o 18.00 hod. všetkých pozývame do priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882) na XIV. ročník Noci múzeí a galérií, v rámci ktorého je pripravený pestrý program plný spomienok, poznania a tvorivosti. Podujatie slávnostne zaháji riaditeľka Gemersko-malohontského múzea – PhDr. Oľga Bodorová o  18.00 hodine na nádvorí múzea. Hosťom večera bude Klub vojenskej histórie Anthropoid Mýto pod Ďumbierom, ktorý sa predstaví ukážkou uniforiem, zbraní a ďalšieho vybavenia Československej ľudovej armády (1954 – 1990). Hrnčiarske remeslo nám predstaví Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian, ktorá návštevníkov zasvätí do jej remesla a predstaví svoju originálnu tvorbu. Pripravená je aj prírodovedná prednáška Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina v Rimavskej Sobote „Biodiverzita regiónu Gemer-Malohont“. V rámci prehliadky priestorov múzea si môžu návštevníci pozrieť výstavy: Roland Neupauer – Nesúvislosti, ktorou návštevníkov prevedenie samotný mladý výtvarník Roland Neupauer (nar. 1980) z Krásnohorského Podhradia. Ďalej je to výstava Kremíkové nebo – historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RSNET, v rámci ktorej spoločnosť RSNET predstaví zaujímavosti zo sveta počítačov zo 70. – 90. rokov minulého storočia. A na záver sú to najnovšie výstavy Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu a Spomienka muránskej kameniny. Každý 100. návštevník dostane darček do riaditeľky múzea. Vstupné je 1€, deti do rokov zdarma.
Za GMM informuje: Mgr. Martina Oštrom Mareková

14. marca 2018

Polícia tají, ako vyšetruje podozrenie z úplatkov pre Roba a...

Zdroj Domov.sme.sk - spravodajstvo zo Slovenska - články z dňa 14. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  7

Stále nie je známe, čo policajti a prokuratúra urobili, aby objasnili podozrenia, ktoré sa týkajú Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

9. marca 2018

Prokurátor Špirko usvedčil Kaliňáka a Počiatka, tvrdí...

Zdroj Spravy.Pozri.sk RSS kanál z dňa 9. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko sa stal národným hrdinom. Povedal to na štvrtkovej  tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že usvedčil ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a exministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) z toho, že vyberali.....

Tvrdenia Špirka o krádeži 200 miliónov eur sú absurdné,...

Zdroj Spravy.Pozri.sk RSS kanál z dňa 9. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Tvrdenie prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák a exminister financií Ján Počiatek ukradli 200 miliónov eur zo 16-miliónovej zmluvy, sú absurdné.
Vyhlásil to štvrtok na tlačovom brífingu.....

8. marca 2018

Prokurátor Špirko prehovoril o korupčnej schéme Kaliňáka s...

Zdroj Domov.sme.sk - spravodajstvo zo Slovenska - články z dňa 8. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

Minister vnútra Robert Kaliňák podľa prokurátora maril vyšetrovanie korupčného prípadu, v ktorom sám figuroval. Druhým zúčastneným bol údajne exminister Ján Počiatek.

Zažite jarné prebudenie v Luhačoviciach uprostred pokojnej...

Zdroj Odpadnes.sk - zľavy a akcie na jednom mieste z dňa 8. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

Cena: 136 €
Zažite jarné prebudenie v Luhačoviciach uprostred pokojnej prírody s polpenziou v hoteli Harmonie***.Hotel Harmonie*** nájdete na okraji kúpeľov Luhačovice v údolí riečky Olšava. Medzi hlavné prednosti tohto areálu patria nedotknutá okolitá príroda na okraji Bielych Karpát, čisté ovzdušie, rozľahlá zeleň na veľkom pozemku hotela a ideálna dochádzková vzdialenosť do centra kúpeľov Luhačovice aj k Luhačovickej priehrade. Priestranná terasa a množstvo salónikov lákajú k usporiadaniu svadobného dňa, rodinných osláv či detskej párty.

 • 139 dvojlôžkových izieb
 • TV/SAT a vlastné sociálne zariadenie
 • Wi-Fi zdarma na recepcii, v bare a reštaurácii
 • Česká kuchyňa
 • Masáže, zábaly, kúpele
 • Kryoterapia a jediná kryokomora v Zlínskom kraji
 • Bazén, fitness, sauna
 • Ubytovanie aj pre domácich miláčikov
 • Parkovisko vhodné aj pre autobusy
 • Kapacita parkoviska 200 miest
 • Autobusová zastávka priamo pri hoteli
 • 15 minút pešo do centra kúpeľov Luhačovice
 • 10 minút pešo k Luhačovickej priehrade

Hotely Harmonie I a II ponúkajú komfortné ubytovanie až pre 500 osôb, gastronómiu, ktorá sa opiera predovšetkým o českú kuchyňu, wellness služby a širokú škálu voľnočasových aktivít.

Všetky izby v hoteli sú vybavené vlastným sociálnym zariadením (sprcha a WC), SAT/TV, telefónom a bezplatnou Wi-Fi.

Pre najmenších hostí poskytuje hotel detskú postieľku, vaničku alebo nočník - všetko na vyžiadanie na recepcii hotela. V hoteli sú vítaní aj domáci maznáčikovia (malé plemená psov). Každé zviera musí mať platný očkovací preukaz.

Reštaurácia

Česká reštaurácia hotela Harmonie slúži ako hlavná hotelová reštaurácia. Ubytovaným hosťom tu podávajú raňajky a večere. Na menu najčastejšie nájdete jedlá českej kuchyne so zameraním na tradičné špeciality. Súčasťou reštaurácie je malá terasa s vyhliadkou do okolitej krajiny.

Česká reštaurácia hotela Harmonie je kompletne nefajčiarska, disponuje kapacitou cca. 200 miest na sedenie a je pre hostí otvorená. Pre najmenších stravníkov máme pripravené špeciálne detské menu aj detské jedálenské stoličky. Českú reštaurácii nájdete v budove Harmónia I.

Denný bar

Na šálku lahodnej kávy s čerstvo upečenými medovníkmi, pohár dobrého vína, oroseného piva alebo na miešaný drink môžete zájsť do denného baru. Okrem bohatej ponuky nápojov a drobného občerstvenia tu máte možnosť objednania jedál zo stáleho jedálneho lístka.

Wellness

Rekondično-relaxačné centrum ponúka profesionálne wellness služby. Pre celkovú regeneráciu vášho organizmu môžete využiť:

 • masáže klasické (čiastočné alebo celkové)
 • masáže aromatické alebo lávovými kameňmi
 • medové, detoxikačné a čokoládové masáže
 • masáž chodidiel olejom, reflexná masáž chodidiel
 • masáž bylinnými mešcami
 • bankovanie
 • ušné sviece
 • kúpele perličkové, vírivé, bylinné
 • oxygenoterapia (kyslíková terapia)
 • rašelinové obklady + rôzne zábaly
 • inhalácia Vincentkou
 • suchý uhličitý kúpeľ
 • whirlpool
 • lymfodrenážne nohavice

Relax

Uvoľnite sa od prebytočného stresu. Relax centrum hotela Harmonie ponúka:

 • Vyhrievaný hotelový bazén s rozmermi 6 x 12 x 1,2 m, teplota vody od 26 do 28 °C
 • Suchú saunu (objednávka sauny nutná vždy 60 minút pred vstupom)
 • Fitness centrum
 • Priestrannú presklenú telocvičňu s priamym vonkajším vstupom, k dispozícii ping pong

V areáli hotela Harmónia II nájdete aj jediné kryocentrum v Zlínskom kraji.

Kúpele Luhačovice sú najväčšie moravské kúpele s dlhou tradíciou kúpeľnej liečby dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, cukrovky a pohybového aparátu. Preslávené sú prírodnými liečivými prameňmi, priaznivými klimatickými podmienkami a príjemným prostredím, v ktorom sa snúbi krásna príroda a typická architektúra.

Každú hodinu tu vyviera na povrch 15-tisíc litrov minerálnej vody, kvôli ktorej chodí do Luhačovíc množstvo návštevníkov z celého sveta. Luhačovické pramene sú považované za jedny z najúčinnejších v Európe.

Na území Luhačovíc vyviera 16 hydrouhličitanochloridosodných kyseliek a jeden sírny prameň. Teplota vyvierajúcej vody sa pohybuje medzi 10 až 12 °C. Pramene predstavujú cieľ mnohých vychádzok a povinnú zastávku kúpeľných hostí.

Luhačovice sú české kúpeľné mesto s 5 500 obyvateľmi na juhovýchode Moravy 16 km juhovýchodne od Zlína. Liečia sa tu pacienti s chorobami dýchacieho ústrojenstva, trávenia a s obezitou. V Luhačoviciach vyviera 6 prírodných prameňov a desiatky navŕtaných. Medzi známe patrí prameň Vincentka.

Luhačovické pramene

Vincentka

Je najznámejším luhačovickým prameňom. Vďaka tomu, že je plnená do fliaš, je známa po celej republike. V roku 1947 bola postavená hala Vincentky, kam bol prameň zvedený a ktorá slúži zároveň ako výstavná a odpočinková miestnosť. Vincentka sa používa na pitnú liečbu a inhalácie.

Aloiska

Patrí k najstarším luhačovickým prameňom. Vyviera o 30 metrov vyššie ako ostatné pramene v lese nad Bielou štvrťou. Kryje ju pavilón z počiatku 20. storočia. Používa sa k pitnej liečbe pri ochorení zažívacích orgánov a na inhalácie.

Ottovka

Je tretím najznámejším prameňom. Kruhový pavilón, ktorý bol neďaleko výveru prameňa postavený v roku 1929, sa stal základom pre grafické spracovanie symbolu kúpeľov. Od roku 1937 vyteká v malej výtokovej fontáne nad tenisovými kurtmi a je prístupná verejnosti bez obmedzenia. Ottovka sa používa na pitnú liečbu.

Prameň Dr. Šťastného

Bol objavený začiatkom 20. storočia pri kopaní skúšobného vrtu studne Janovky. V hĺbke 39 metrov došlo k silnej erupcii preplynenej vody, ktorá striekala do výšky takmer 20 metrov. Prameň bol potom utlmený a až v roku 1967 znovu navŕtaný a nazvaný súčasným menom. Používa sa k pitnej liečbe a má najvýraznejšiu chuť.

Prameň Sv. Josefa

Vyviera blízkosti Chrámu sv. Rodiny a patrí k najmladšej generácii luhačovických prameňov. Využíva sa na liečbu ochorení pohybových orgánov a k pitnej liečbe.

Nový jubilejný

Tento prameň bol verejnosti sprístupnený v roku 2013 a nájdete ho medzi Spoločenským domom a vilou Alpská ruža. Bol navŕtaný v roku 1988, jeho výdatnosť je 15 litrov za minútu a pramení v hĺbke 50,5 m. Novovzniknutý pavilón je komponovaný do kruhu, uprostred ktorého sa nachádza samotný vodný prvok, ktorého tvar pripomína kryštál soli, ktorá je v tunajších minerálnych prameňoch bohato obsiahnutá a podľa legendy o soľných stĺpoch ukrytých v krajine vystupuje symbolicky nad terén.

Svojou polohou, šírkou služieb a vybavením je hotel Harmonie ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku, pobyty rodín s deťmi, pokojné a odpočinkové pobyty pre seniorov i pre firemnú klientelu so zameraním na firemné prezentácie, teambuilding, športové aktivity, firemné večierky, semináre a veľké kongresy.

Využite hotel Harmonie ako základňu pre vaše voľnočasové aktivity, napríklad cykloturistiku, in-line korčule alebo pešiu turistiku. Ponorte sa do vodných radovánok v letnom období alebo si vychutnajte prechádzky "v bielej stope" chránenou krajinnou oblasťou Bielych Karpát a Luhačovického Zálesí v zime.

Príležitostí na kúpanie je v Luhačoviciach dostatok: vyčistená Luhačovická priehrada, mestská plaváreň v centre Luhačovíc alebo moderné kúpalisko DUHA v Pozloviciach.

Luhačovice a ich malebné okolie vždy lákajú k poznávaniu a výletom. Stačí si len vybrať.

Športové aktivity:

 • Luhapark
 • Mestská plaváreň Luhačovice
 • Kúpalisko DUHA Pozlovice
 • Tenisové kurty TK Luhačovice
 • Požičovňa lodičiek a vodných bicyklov na Luhačovickej priehrade
 • Zapožičanie kolobežiek a bicyklov priamo na hoteli Harmónia

V okolí:

 • ZOO a zámok Lešná
 • Uherský Brod
 • Vlčnov
 • Bojkovice
 • Vizovice
 • Slavičín
 • Zlín

Kúpeľné trasy:

 • Okruh Dušana Jurkoviča
 • Krátky okruh k Slováckej Búde
 • Výstup na vrchol Veľkej Kamennej

Významné kultúrne podujatia:

 • Otváranie prameňov
 • Festival Janáček a Luhačovice
 • Divadelné Luhačovice
 • Festival Luhačovický švihák
 • Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom Luhačovice


1. marca 2018

Zažite jarné prebudenie v Luhačoviciach uprostred pokojnej...

Zdroj Odpadnes.sk - zľavy a akcie na jednom mieste z dňa 1. 3. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

Cena: 136 €
Zažite jarné prebudenie v Luhačoviciach uprostred pokojnej prírody s polpenziou v hoteli Harmonie***.Hotel Harmonie*** nájdete na okraji kúpeľov Luhačovice v údolí riečky Olšava. Medzi hlavné prednosti tohto areálu patria nedotknutá okolitá príroda na okraji Bielych Karpát, čisté ovzdušie, rozľahlá zeleň na veľkom pozemku hotela a ideálna dochádzková vzdialenosť do centra kúpeľov Luhačovice aj k Luhačovickej priehrade. Priestranná terasa a množstvo salónikov lákajú k usporiadaniu svadobného dňa, rodinných osláv či detskej párty.

 • 139 dvojlôžkových izieb
 • TV/SAT a vlastné sociálne zariadenie
 • Wi-Fi zdarma na recepcii, v bare a reštaurácii
 • Česká kuchyňa
 • Masáže, zábaly, kúpele
 • Kryoterapia a jediná kryokomora v Zlínskom kraji
 • Bazén, fitness, sauna
 • Ubytovanie aj pre domácich miláčikov
 • Parkovisko vhodné aj pre autobusy
 • Kapacita parkoviska 200 miest
 • Autobusová zastávka priamo pri hoteli
 • 15 minút pešo do centra kúpeľov Luhačovice
 • 10 minút pešo k Luhačovickej priehrade

Hotely Harmonie I a II ponúkajú komfortné ubytovanie až pre 500 osôb, gastronómiu, ktorá sa opiera predovšetkým o českú kuchyňu, wellness služby a širokú škálu voľnočasových aktivít.

Všetky izby v hoteli sú vybavené vlastným sociálnym zariadením (sprcha a WC), SAT/TV, telefónom a bezplatnou Wi-Fi.

Pre najmenších hostí poskytuje hotel detskú postieľku, vaničku alebo nočník - všetko na vyžiadanie na recepcii hotela. V hoteli sú vítaní aj domáci maznáčikovia (malé plemená psov). Každé zviera musí mať platný očkovací preukaz.

Reštaurácia

Česká reštaurácia hotela Harmonie slúži ako hlavná hotelová reštaurácia. Ubytovaným hosťom tu podávajú raňajky a večere. Na menu najčastejšie nájdete jedlá českej kuchyne so zameraním na tradičné špeciality. Súčasťou reštaurácie je malá terasa s vyhliadkou do okolitej krajiny.

Česká reštaurácia hotela Harmonie je kompletne nefajčiarska, disponuje kapacitou cca. 200 miest na sedenie a je pre hostí otvorená. Pre najmenších stravníkov máme pripravené špeciálne detské menu aj detské jedálenské stoličky. Českú reštaurácii nájdete v budove Harmónia I.

Denný bar

Na šálku lahodnej kávy s čerstvo upečenými medovníkmi, pohár dobrého vína, oroseného piva alebo na miešaný drink môžete zájsť do denného baru. Okrem bohatej ponuky nápojov a drobného občerstvenia tu máte možnosť objednania jedál zo stáleho jedálneho lístka.

Wellness

Rekondično-relaxačné centrum ponúka profesionálne wellness služby. Pre celkovú regeneráciu vášho organizmu môžete využiť:

 • masáže klasické (čiastočné alebo celkové)
 • masáže aromatické alebo lávovými kameňmi
 • medové, detoxikačné a čokoládové masáže
 • masáž chodidiel olejom, reflexná masáž chodidiel
 • masáž bylinnými mešcami
 • bankovanie
 • ušné sviece
 • kúpele perličkové, vírivé, bylinné
 • oxygenoterapia (kyslíková terapia)
 • rašelinové obklady + rôzne zábaly
 • inhalácia Vincentkou
 • suchý uhličitý kúpeľ
 • whirlpool
 • lymfodrenážne nohavice

Relax

Uvoľnite sa od prebytočného stresu. Relax centrum hotela Harmonie ponúka:

 • Vyhrievaný hotelový bazén s rozmermi 6 x 12 x 1,2 m, teplota vody od 26 do 28 °C
 • Suchú saunu (objednávka sauny nutná vždy 60 minút pred vstupom)
 • Fitness centrum
 • Priestrannú presklenú telocvičňu s priamym vonkajším vstupom, k dispozícii ping pong

V areáli hotela Harmónia II nájdete aj jediné kryocentrum v Zlínskom kraji.

Kúpele Luhačovice sú najväčšie moravské kúpele s dlhou tradíciou kúpeľnej liečby dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, cukrovky a pohybového aparátu. Preslávené sú prírodnými liečivými prameňmi, priaznivými klimatickými podmienkami a príjemným prostredím, v ktorom sa snúbi krásna príroda a typická architektúra.

Každú hodinu tu vyviera na povrch 15-tisíc litrov minerálnej vody, kvôli ktorej chodí do Luhačovíc množstvo návštevníkov z celého sveta. Luhačovické pramene sú považované za jedny z najúčinnejších v Európe.

Na území Luhačovíc vyviera 16 hydrouhličitanochloridosodných kyseliek a jeden sírny prameň. Teplota vyvierajúcej vody sa pohybuje medzi 10 až 12 °C. Pramene predstavujú cieľ mnohých vychádzok a povinnú zastávku kúpeľných hostí.

Luhačovice sú české kúpeľné mesto s 5 500 obyvateľmi na juhovýchode Moravy 16 km juhovýchodne od Zlína. Liečia sa tu pacienti s chorobami dýchacieho ústrojenstva, trávenia a s obezitou. V Luhačoviciach vyviera 6 prírodných prameňov a desiatky navŕtaných. Medzi známe patrí prameň Vincentka.

Luhačovické pramene

Vincentka

Je najznámejším luhačovickým prameňom. Vďaka tomu, že je plnená do fliaš, je známa po celej republike. V roku 1947 bola postavená hala Vincentky, kam bol prameň zvedený a ktorá slúži zároveň ako výstavná a odpočinková miestnosť. Vincentka sa používa na pitnú liečbu a inhalácie.

Aloiska

Patrí k najstarším luhačovickým prameňom. Vyviera o 30 metrov vyššie ako ostatné pramene v lese nad Bielou štvrťou. Kryje ju pavilón z počiatku 20. storočia. Používa sa k pitnej liečbe pri ochorení zažívacích orgánov a na inhalácie.

Ottovka

Je tretím najznámejším prameňom. Kruhový pavilón, ktorý bol neďaleko výveru prameňa postavený v roku 1929, sa stal základom pre grafické spracovanie symbolu kúpeľov. Od roku 1937 vyteká v malej výtokovej fontáne nad tenisovými kurtmi a je prístupná verejnosti bez obmedzenia. Ottovka sa používa na pitnú liečbu.

Prameň Dr. Šťastného

Bol objavený začiatkom 20. storočia pri kopaní skúšobného vrtu studne Janovky. V hĺbke 39 metrov došlo k silnej erupcii preplynenej vody, ktorá striekala do výšky takmer 20 metrov. Prameň bol potom utlmený a až v roku 1967 znovu navŕtaný a nazvaný súčasným menom. Používa sa k pitnej liečbe a má najvýraznejšiu chuť.

Prameň Sv. Josefa

Vyviera blízkosti Chrámu sv. Rodiny a patrí k najmladšej generácii luhačovických prameňov. Využíva sa na liečbu ochorení pohybových orgánov a k pitnej liečbe.

Nový jubilejný

Tento prameň bol verejnosti sprístupnený v roku 2013 a nájdete ho medzi Spoločenským domom a vilou Alpská ruža. Bol navŕtaný v roku 1988, jeho výdatnosť je 15 litrov za minútu a pramení v hĺbke 50,5 m. Novovzniknutý pavilón je komponovaný do kruhu, uprostred ktorého sa nachádza samotný vodný prvok, ktorého tvar pripomína kryštál soli, ktorá je v tunajších minerálnych prameňoch bohato obsiahnutá a podľa legendy o soľných stĺpoch ukrytých v krajine vystupuje symbolicky nad terén.

Svojou polohou, šírkou služieb a vybavením je hotel Harmonie ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku, pobyty rodín s deťmi, pokojné a odpočinkové pobyty pre seniorov i pre firemnú klientelu so zameraním na firemné prezentácie, teambuilding, športové aktivity, firemné večierky, semináre a veľké kongresy.

Využite hotel Harmonie ako základňu pre vaše voľnočasové aktivity, napríklad cykloturistiku, in-line korčule alebo pešiu turistiku. Ponorte sa do vodných radovánok v letnom období alebo si vychutnajte prechádzky "v bielej stope" chránenou krajinnou oblasťou Bielych Karpát a Luhačovického Zálesí v zime.

Príležitostí na kúpanie je v Luhačoviciach dostatok: vyčistená Luhačovická priehrada, mestská plaváreň v centre Luhačovíc alebo moderné kúpalisko DUHA v Pozloviciach.

Luhačovice a ich malebné okolie vždy lákajú k poznávaniu a výletom. Stačí si len vybrať.

Športové aktivity:

 • Luhapark
 • Mestská plaváreň Luhačovice
 • Kúpalisko DUHA Pozlovice
 • Tenisové kurty TK Luhačovice
 • Požičovňa lodičiek a vodných bicyklov na Luhačovickej priehrade
 • Zapožičanie kolobežiek a bicyklov priamo na hoteli Harmónia

V okolí:

 • ZOO a zámok Lešná
 • Uherský Brod
 • Vlčnov
 • Bojkovice
 • Vizovice
 • Slavičín
 • Zlín

Kúpeľné trasy:

 • Okruh Dušana Jurkoviča
 • Krátky okruh k Slováckej Búde
 • Výstup na vrchol Veľkej Kamennej

Významné kultúrne podujatia:

 • Otváranie prameňov
 • Festival Janáček a Luhačovice
 • Divadelné Luhačovice
 • Festival Luhačovický švihák
 • Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom Luhačovice


26. februára 2018

Vstupenka do divadla Malá scéna STU – výber z troch...

Zdroj Odpadnes.sk - zľavy a akcie na jednom mieste z dňa 26. 2. 2018  •  Ján Počiatek  •  7

Cena: 8 €
Vstupenka do divadla Malá scéna STU – výber z troch predstavení počas februára a marca.Stefan Canev

Komédia o Panne Jane je hra, kde sa stretne herečka, kat a boh v jednej cele. Tešiť sa môžete na mnoho komických situácií, na texty piesní od Ľubomíra Feldeka, hudbu Miloša Janouška a spev Mirky Partlovej. Druhá jednoaktovka má, naopak, výrazne dramatický až tragický nádych. Uvidíte hereckú kreáciu Judity Hansman v postave herečky, ktorej výrazne ovplyvnil život minulý režim.

John Millington Synge

Írska bláznivá komédia z prelomu 19. a 20. storočia, akoby napísaná na Slovensku a dnes. Hrdinom je ten kto porušuje desatoro a zákony republiky. Poctivý občan je považovaný za hlupáka. Komédia sa môže začať.

Hrdina západného sveta je najznámejšou divadelnou hrou Johna Millingtona Synge. Dej inscenácie sa odohráva v malej dedinke na západe Írska. Prostí ľud zaostalej dedinky, popri všedných povinnostiach, trávi väčšinu svojich dní v opojení alkoholu. Ústrednou postavou sa stáva cudzinec, ktorý im pri svojom príchode dojímavo popisuje, ako zavraždil svojho otca rýľom. Od tej chvíle sa pre nich stáva hrdinom zo západu – odvážnym, nebojácnym a neporaziteľným. Všetci sa odrazu stávajú jeho obdivovateľmi a oslavujú s ním každý jeho triumf, čo skvele nahráva jeho túžbe po heroizme.

Hra, ktorá sa pri svojom počiatku nestretla s pochopením Írskeho národa, si už na divadelných doskách po celej Európe svoje miesto obhájila a získala niekoľko ocenení. V slovenskom spracovaní si diváka najviac získajú vtipné dialógy popretkávané pravým vidieckym sarkazmom. Pozoruhodné sú i herecké výkony Dušana Kaprálika i Judity Hansman. A ako skončí príbeh vychýreného hrdinu?! Záver inscenácie vás možno prekvapí...

Josef a Karel Čapek

Predhovor bratov Čapekov k inscenácii Zo života hmyzu:

"O této komedii se během její nedlouhé existence napsalo tolik přívětivých i nevlídných slov, že autorům přichází zatěžko ještě něco připojit k tomu matoucímu a mnohohlasému koncertu. Prý je to "úžasná satira na lásku, bohatství a válku", ale také "ošklivé, cynické a pesimistické drama, jemuž chybí pravda" (Christian Science Monitor), "hra Jana Křtitele" (Freethinker) a "ukrutný, špinavý kus symbolismu" (Sheffield Daily Telegraph), "otvírač očí frivolních diváků" a "předpotopní podobenství". "Zabte je," napsal o autorech berlínský kritik, zatímco Kerr srdečně zdravil "první pár bratří", a tak dále. Bylo by příliš obšírné vybírat všechny hrozinky z kritických mazanců upečených doma i jinde.

Nuže k tomu všemu mají autoři nakonec máloco připojiti. Jen v jednom se ohražují: jejich komedie je možná ošklivá, ale není pesimistická. Jeden americký kritik napsal, že divák této hry se táže, nemá-li si podřezat krk, je-li svět tak špatný, jak se mu zde líčí. Tedy autoři zapřísahají diváky i čtenáře, aby to nečinili; nebyloť jejich úmyslem podřezávat lidi. Kdo u čerta vás nutí, abyste se ztotožňovali s motýly nebo chrobáky, cvrčky nebo mravenci či jepicemi? Což z faktu, že tito tvorové jsou tu líčeni jako povaleči a sobci, taškáři a požívači, militaristé a paraziti, plyne nutně důsledek, že jsou jimi míněni lidé? Což ukázka, že majetkové, rodinné nebo státní sobectví je titěrné, hmyzí, ukrutné a všivé, snad dokazuje, že všechno lidské je všivé? Což není proti hmyzu postaven aspoň jeden člověk, tulák, tvor, jenž vše vidí, soudí a hledá cestu? Každý divák nebo čtenář mohl sebe sama hledati v bloudícím tulákovi; místo toho – znepokojen nebo pohoršen – domníval se viděti svůj obraz nebo obraz své společnosti v havěti, jež tu byla – pravdaže s vědomou nespravedlivostí – učiněna nositelem některých špatností. A právě tento optický klam je svědectvím, že autoři nepsali svou "ošklivou a cynickou" satiru nadarmo."

Divadlo Malá scéna STU je divadlom aktuálnej témy, kvalitného textu a kvalitných hereckých výkonov. Dramaturgia berie do úvahy predovšetkým diváka; chce mu ponúknuť humor, poznanie, nádej, zážitok a katarziu. Vo svojom repertoári má klasiku, inteligentné komédie, slovenskú aj európsku súčasnú dramatickú tvorbu.

19. februára 2018

Vstupenka do divadla Malá scéna STU – výber z troch...

Zdroj Odpadnes.sk - zľavy a akcie na jednom mieste z dňa 19. 2. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

Cena: 8 €
Vstupenka do divadla Malá scéna STU – výber z troch predstavení počas februára a marca.Stefan Canev

Komédia o Panne Jane je hra, kde sa stretne herečka, kat a boh v jednej cele. Tešiť sa môžete na mnoho komických situácií, na texty piesní od Ľubomíra Feldeka, hudbu Miloša Janouška a spev Mirky Partlovej. Druhá jednoaktovka má, naopak, výrazne dramatický až tragický nádych. Uvidíte hereckú kreáciu Judity Hansman v postave herečky, ktorej výrazne ovplyvnil život minulý režim.

John Millington Synge

Írska bláznivá komédia z prelomu 19. a 20. storočia, akoby napísaná na Slovensku a dnes. Hrdinom je ten kto porušuje desatoro a zákony republiky. Poctivý občan je považovaný za hlupáka. Komédia sa môže začať.

Hrdina západného sveta je najznámejšou divadelnou hrou Johna Millingtona Synge. Dej inscenácie sa odohráva v malej dedinke na západe Írska. Prostí ľud zaostalej dedinky, popri všedných povinnostiach, trávi väčšinu svojich dní v opojení alkoholu. Ústrednou postavou sa stáva cudzinec, ktorý im pri svojom príchode dojímavo popisuje, ako zavraždil svojho otca rýľom. Od tej chvíle sa pre nich stáva hrdinom zo západu – odvážnym, nebojácnym a neporaziteľným. Všetci sa odrazu stávajú jeho obdivovateľmi a oslavujú s ním každý jeho triumf, čo skvele nahráva jeho túžbe po heroizme.

Hra, ktorá sa pri svojom počiatku nestretla s pochopením Írskeho národa, si už na divadelných doskách po celej Európe svoje miesto obhájila a získala niekoľko ocenení. V slovenskom spracovaní si diváka najviac získajú vtipné dialógy popretkávané pravým vidieckym sarkazmom. Pozoruhodné sú i herecké výkony Dušana Kaprálika i Judity Hansman. A ako skončí príbeh vychýreného hrdinu?! Záver inscenácie vás možno prekvapí...

Josef a Karel Čapek

Predhovor bratov Čapekov k inscenácii Zo života hmyzu:

"O této komedii se během její nedlouhé existence napsalo tolik přívětivých i nevlídných slov, že autorům přichází zatěžko ještě něco připojit k tomu matoucímu a mnohohlasému koncertu. Prý je to "úžasná satira na lásku, bohatství a válku", ale také "ošklivé, cynické a pesimistické drama, jemuž chybí pravda" (Christian Science Monitor), "hra Jana Křtitele" (Freethinker) a "ukrutný, špinavý kus symbolismu" (Sheffield Daily Telegraph), "otvírač očí frivolních diváků" a "předpotopní podobenství". "Zabte je," napsal o autorech berlínský kritik, zatímco Kerr srdečně zdravil "první pár bratří", a tak dále. Bylo by příliš obšírné vybírat všechny hrozinky z kritických mazanců upečených doma i jinde.

Nuže k tomu všemu mají autoři nakonec máloco připojiti. Jen v jednom se ohražují: jejich komedie je možná ošklivá, ale není pesimistická. Jeden americký kritik napsal, že divák této hry se táže, nemá-li si podřezat krk, je-li svět tak špatný, jak se mu zde líčí. Tedy autoři zapřísahají diváky i čtenáře, aby to nečinili; nebyloť jejich úmyslem podřezávat lidi. Kdo u čerta vás nutí, abyste se ztotožňovali s motýly nebo chrobáky, cvrčky nebo mravenci či jepicemi? Což z faktu, že tito tvorové jsou tu líčeni jako povaleči a sobci, taškáři a požívači, militaristé a paraziti, plyne nutně důsledek, že jsou jimi míněni lidé? Což ukázka, že majetkové, rodinné nebo státní sobectví je titěrné, hmyzí, ukrutné a všivé, snad dokazuje, že všechno lidské je všivé? Což není proti hmyzu postaven aspoň jeden člověk, tulák, tvor, jenž vše vidí, soudí a hledá cestu? Každý divák nebo čtenář mohl sebe sama hledati v bloudícím tulákovi; místo toho – znepokojen nebo pohoršen – domníval se viděti svůj obraz nebo obraz své společnosti v havěti, jež tu byla – pravdaže s vědomou nespravedlivostí – učiněna nositelem některých špatností. A právě tento optický klam je svědectvím, že autoři nepsali svou "ošklivou a cynickou" satiru nadarmo."

Divadlo Malá scéna STU je divadlom aktuálnej témy, kvalitného textu a kvalitných hereckých výkonov. Dramaturgia berie do úvahy predovšetkým diváka; chce mu ponúknuť humor, poznanie, nádej, zážitok a katarziu. Vo svojom repertoári má klasiku, inteligentné komédie, slovenskú aj európsku súčasnú dramatickú tvorbu.

5. januára 2018

Poľsko vytvorilo novú leteckú spoločnosť, pri Varšave sa má...

Zdroj Spravy.Pozri.sk RSS kanál z dňa 5. 1. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

VARŠAVA 4. januára (WebNoviny.sk) - Poľsko vytvorilo novú leteckú spoločnosť, ktorej základom je národný prepravca LOT. Cieľom firmy je zužitkovať plánovanú výstavbu veľkého letiska a rast trhu leteckej prepravy v regióne. Štátom vlastnená letecká skupina má počiatočný kapitál v sume 1,2 mld......

2. januára 2018

Rok 2009: Hliadky penzistov a Počiatek na jachte. Ako...

Zdroj Ekonomika.sme.sk - financie, burzy, najvýhodnejšie úvery, vklady - články z dňa 2. 1. 2018  •  Ján Počiatek  •  6

So stanovením kurzu slovenskej koruny voči euru je spájaná aj kauza vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka zo Smeru.

8. decembra 2017

Vianočné obdobie sa spája s rôznymi magickými úkonmi

Zdroj Spravodajstvo z horného a stredného Gemera z dňa 8. 12. 2017  •  Ján Počiatek  •  6

Vianočné obdobie sa spája s rôznymi magickými úkonmi. Keďže už sme prekonali Katarínu, Martina a Ondreja, pozrime sa na ďalšie zvyky späté s nasledujúcimi dňami. Deti už túžobne odrátavajú hodiny do sv. Mikuláša. Absencia zmienok v starších prameňoch potvrdzuje výpovede najstarších obyvateľov, podľa ktorých 6. decembra deň sv. Mikuláša prebiehal bez povšimnutia. Tesne pred prvou svetovou vojnou sa začal ujímať zvyk, že sa jeden z mužských členov rodiny pristrojí za Mikuláša a obdaruje deti jablkami, orechmi a inými dobrotami.
Zásluhou učiteľov sa obdarovanie detí vžilo aj na dedinách. Najvýznamnejším a aj najobávanejším dňom predvianočného obdobia bola Lucia 13. decembra. Ako aj v iných obciach Slovenska, tak aj v gemerských, platil zákaz šiť, prať a priasť. Priadky sa neschádzali, a preto to staršie dievky využili na spoločnú zábavu. Dievky zhotovili pre mládencov pierka z rozmarínu, stužiek. Odniesli mládencovej mame na tanieri, tá na oplátku dala mäso, múku a peniaze, za ktoré kúpili dievčatá pálenku, napiekli či navarili. Spoločne hodovali, spievali, tancovali a zabávali sa. Podobne sa zabávali v Muránskej Zdychave. Luciová noc mala byť priaznivá pre rôzne magické úkony. Dievčatá hádzali večer do okien ľanové a konopné semeno, aby tieto rastliny vyrástli vysoko. Čarovania a porobenia sa všade báli. V Revúcej šťuchali sliepky ohreblom, aby dobre niesli. Noc na Luciu bola spätá so strigôňskymi čarami. V Revúcej sa hovorilo, že ak krave zabudnú dať v noci cesnak, striga na nej odletí do Budína. Ráno bola krava odviazaná a nemala mlieko. K pomôckam, ktoré mali pomôcť spoznať strigy, patril luciový stolček, pálenie triesok, odkladaných od Lucie do Štedrého večera, zatĺkanie klinca. Ráno 26. decembra na Štefana dlho pred svitaním zobudili malých chlapcov a posielali ich k susedom a príbuzným. Chlapci oznámili, že prišli polaziť, zato im v dome dali odmenu. Vianoce boli chápané ako prelomové dni výročného cyklu, keď noci dosiahli najväčšiu dĺžku a postupne sa skracovali v prospech svetla. Tma aktualizovala démonov, zomrelých, umocňovala pôsobivosť čarodejných úkonov. Na jednej strane sa ľudia snažili pred nimi chrániť, na druhej využiť ich pre svoje zámery. Na Štedrý deň sa rovnako ako zaopatreniu dobytka, venovala veľká pozornosť úprave stola. Prikryl sa bielym obrusom, nohy stola obtočili reťazou, aby sa rodina držala vedno, obradným pečivom bol okrúhly chlieb. Na pôstny Štedrý večer sa zapálilo svetlo až keď vyšla prvá hviezda. Božie narodenie alebo prvý sviatok vianočný bol chápaný ako počiatok nového výročného cyklu, s čím boli spojené obchôdzky mládencov. Všeobecne platila zásada, že do svitania musí byť dobytok nakŕmený a napojený, pričom aj ten, ktorý ho išiel zaopatriť musel byť sýty, aby zvieratá cez rok netrpeli hladom a smädom. Dopoludnie bolo vyhradené návšteve kostola. Na Štefana 26. decembra bola večer Štefanská zábava, ktorú v Muránskej Zdychave volali Burza, inde muzika. Na Jána 27. decembra sa už mohli zmiesť odrobinky zo stola, pozametať izba a vyniesť smeti. Všetko čo súviselo s Vianocami malo posvätný a magický charakter. Omrvinky sa odkladali na liečenie, alebo ich zaniesli do chlieva. Smeti vysypali pod ovocné stromy. Na nasledujúci deň tzv. Mladenky sa nepriadlo, pretože by sliepky neniesli. Ak pršalo, bola to predzvesť častých chorôb. Večera na Silvestra 31. decembra bola rovnaká ako na Štedrý deň. No nebola sprevádzaná obyčajovými úkonmi a nemala obradný charakter. Miestami sa mládež stretávala v kúdelných izbách a krátila si čas hrami, alebo tancom. Na Nový rok, ako aj na deň Božieho narodenia platil pre ženy zákaz vstupu do cudzieho príbytku. Blíži sa 13. december, a preto dievčatá nezabudnite na lístočky s menami budúcich frajerov, či manželov, možno sa Vám toto veštenie splní. Prajem Vám krásne a pokojné sviatky.
Mgr. Petra Oravcová
 

Viac článkov tu...

 
 
Partneri: Online spravodajstvo Mráčik, RSS katalóg, Instagram na SK i CZ, Twitter katalóg, Kuchárka, Čítanie, Psychológia, Skratky, Geography exam, Hlavolamy, Vtipy, Nákupné centrum,
Centrum krásy a zdravia, Športové centrum, Bankomaty na Slovensku, Bankomaty v České republice, Vyber školu, Tvoj Lekár, Online zdravotná poradňa, Tvůj Lékař, Palivové drevo, Tvoj Notár, Tvůj notář, Sudoku for Kids,
Road for Kids, Pair for Kids, Hanoi for Kids, 15 for Kids, Grid for Kids, Colours for Kids, Pexeso, Logic, Einstein, Snake, 3 Wheels, Find 8
Design downloaded from free website templates.